DiscGolf, co je to vlastně DiscGolf?

DiscGolf,

je hra eliminující nudu, která se neustále rozšiřuje nejen po České republice, ale po celém světě. Disc Golf vznikl ve Spojených státech v 70. letech a funguje na principu klasického golfu, tedy dokončit jamku na co nejméně hodů. Výhodou je, že nepotřebujete specializované hřiště, ale zahrát si můžete téměř kdekoliv.

 

 

Jak se Disc Golf hraje?

Začíná se na odhazovišti a hází se směrem na zpravidla kovový koš s řetězy (jamku) a dalším hodem pokračujeme na místě, kam dopadl disk z předchozího hodu a takto se pokračuje, dokud disc není v koši. Na každý hod si hráč může vybrat jiný disc (stejně jako si golfista vybírá hole). Výhodou oproti golfu ale je, že vám na začátek stačí jeden disc se kterým se dá krásně odházet celé hřiště. Vítězem je ten, kdo odhází hřiště na nejméně hodů.

 

 

Hřiště na Disc Golf,

Disc Golf se může hrát téměř kdekoliv. Ideální jsou parky s různými přírodnímy překážkami (stromy, keře, vodní plochy, atd.). Na začátek nepotřebujete vlatně ani koše (jamky), vystačíte si s fantazií a Vaším košem může být například strom, nebo cokoliv co můžete trefit. Hřiště se obvykle skládají z 9, 12 nebo 18 jamek.

 

Jak na disky?

Na záčátek stačí každému hráči dva, ale i klidně jeden disk na to, aby si mohl parádně zahrát.

Disky se dělí:

PUTTER – dohazovací disk - je určen na konečný hod do koše, má vyšší profil, takže se snadno drží a kontroluje. Létá rovně i v malých rychlostech.

MIDDLE - disk určený na střední vzdálenosti. Používá se na přesnější hody od cca 30-ti do 80-ti metrů. Má menší rychlost a o něco vyšší profil než driver.

DRIVER - disk používaný na velké vzdálenosti s velkou rychlostí. Zpravidla to bývá disk, se kterým se háže první hod. Má velmi nízký profil a během letu má tendenci se stáčet, proto se hůře kontroluje směr letu. Není vhodný pro úplné začátečníky.

 

Letové vlastnosti disků:

U disků najdeme vždy čtyři čísla, které nám prozradí vlastnosti daného disku. Například: Speed: 6, Glide: 3, Turn: +1, Fade: 5

 

Speed (rychlost): schopnost disku prorážet vzduch. Čím vyšší číslo, tím je disk rychlejší. U pomalejšího disku je třeba vynaložit větší sílu, ale pravděpodobnost, že přeletí cíl se snižuje.

 

Glide (klouzavost): určuje schopnost disku klouzat se vzduchem. Vyšší klouzavost je výborná pro začátečníky a pro dosažení maximální vzdálenosti. Čím vyšší číslo, tím lepší klouzavost.

 

Turn (tendence zatočit v počáteční fázi letu): disk v první fázi po odhodu backhandem (platí pro praváky) má tendenci se díky rychlosti rotace stáčet více či méně doprava. Například disky s označením 0 mají menší tendenci stáčet se doprava než disky s označením -4. Disk s označením -2 až -5 je dobrý roler (disk ¨kutálející se¨ po povrchu).

 

Fade (tendence zatočit v konečné fázi letu): každý disk v konečné fázi letu po odhodu backhandem (platí pro praváky) se stáčí doleva. Např. disk s hodnotou 0 letí rovně a na konci letu se stáčí doleva méně, než disk s hodnotou 5.